Život v Chorvatsku

Život v Chorvatsku


Článek je umístěn v kategorii: Život v Chorvatsku

28. 2. 2018

Chorvatsko je stále jednou z nejoblíbenějších destinací, kterou Češi každoročně navštěvují. Přitahuje je nejen průzračné moře, nádherná nedotčená příroda národních parků a vynikající kuchyně, ale také snadná dostupnost z Čech ať už autem, nebo letecky. Obecně se dá říct, že nejvíce navštěvovanou lokalitou je chorvatské pobřeží.

Tím ale zájem Čechů o tuto zem nekončí. Chorvatsko je totiž nejen zemí dalmatských písní, modrých vln a sentimentálních západů slunce nad mořem, ale i rájem pro dobrodruhy a milovníky trekingu. Každý už asi slyšel o známých Plitvických jezerech a úchvatných vodopádech Krky. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří nemají v oblibě velkou koncentraci turistů. Stále více jich vyráží za klidem a přírodními krásami hlouběji do vnitrozemí. Zajímavou oblastí pro túry v liduprázdné krajině jsou například Velebity, na jejichž úpatí vytváří řeka Krupa překrásná zákoutí srovnatelná s nádherou Plitvických jezer. Vykoupat se můžete v některém z malých jezírek, která jsou rozeseta po celém kaňonu, kterým řeka protéká. Neméně okouzlující jsou místní jezera. Modré a Červené jezero najdete u městečka Imotsky, asi 67 km od Makarské. Původně tato jezera byla podzemní, ale zřícením stropu podzemních síní se stala povrchovými. Červené jezero je skutečně rudé. Jeho barvu způsobuje oxid železa. Zatímco toto jezero můžete obdivovat jen z výšky, k hladině Modrého se dá sestoupit. V blízkém okolí pak najdete i další vodní plochy. Jezera Dva oka, Dubova Draga, Blato a další. Pod osadou Cetina pak pramení stejnojmenná řeka, jejíž kaňony, soutěsky a vodopády dobře znají všichni milovníci vodních sportů. Pramen, připomínající magické oko, je vlastně hluboké jezírko, v němž se prolínají odstíny zelené i modré. Ale to není vše, co Chorvatsko nabízí. Nádherné hory lákají k návštěvám a dobrodružným výpravám. Kaňon Vela Draga v pohoří Učka působí jako z jiného světa. Úchvatné bílé skalní věže zde dominují v kontrastu s azurovým nebem a shlížejí do spletitých stezek a zarostlých kolejí dávno opuštěných železnic. Čarokrásné výhledy nabízejí i chorvatské ostrovy. Skrývají nejen nádhernou přírodu, ale i kus historie. Například ostrov Korčula představuje doslova muzeum pod širým nebem. Ostatně celé Chorvatsko je historickými památkami doslova protkáno. Stačí si jen vybrat.

Roviň chorvatské pobřeží

Vzhledem k podmanivé kráse země není divu, že Češi tuto lokalitu vyhledávají i k trvalému bydlení. Investují do nemovitostí, ve kterých pak hodlají strávit důchod, nebo je pronajímat. Ceny nemovitostí v Chorvatsku stabilně rostou, ale ve srovnání s nemovitostmi např. v Itálii se stále drží na přijatelné úrovni.  Levnější nemovitosti najdete ve vnitrozemí. Přesto v poslední době volné pozemky u moře velmi rychle ubývají, a tak může být koupě rezidenční nemovitosti v jeho blízkosti výhodnou investicí. Je sympatické, že ani s prací zde není problém. Chorvaté nevyžadují žádné pracovní povolení pro Čechy.

Občané EU mají právo pobývat v Chorvatsku na základě platného cestovního pasu, nebo občanského průkazu. Při pobytu delším, než tři měsíce je ale třeba přihlásit se k přechodnému pobytu na policejním oddělení v místě bydliště. Systém sociálního zabezpečení v EU je koordinován tak, aby migrující pracovníci neztráceli svá práva. Příspěvky odvádějí jen v jedné členské zemi.  Totéž platí i pro OSVČ. Daň z příjmu Chorvati odvádějí na základě výše ročního, nebo měsíčního daňového základu. Od 1. 1. 2017 platí daňové sazby 24 % (do 17.500,- HRK měsíčně, resp. 210.000,- HRK ročně) a 36 % (nad 17.500,- HRK měsíčně, resp. 210.000,- HRK ročně). Z hrubé mzdy odvádějí zaměstnanci 20 % na důchodové pojištění a zaměstnavatelé 17,2 % (15 % zdravotní pojištění, 1,7 % pojištění pro případ nezaměstnanosti a 0,5 % úrazové pojištění). Minimální mzda pro rok 2018 činila 3.439,80 HRK.

V Chorvatsku v současnosti žije zhruba 10 tisíc osob, které se hlásí k české národnosti. Stěhovat se sem Češi začali už v 18. století zejména na tzv. vojenskou hranici, jako její strážci. Česká menšina zde ale rostla. Češi si zde budovali svoje podniky a pobočky, podnikali v lázeňství. Dnes je najdete téměř v celém Chorvatsku.  Mají svůj vlastní vlastenecký svaz a pořádají různé akce. Na to reagoval i Radiožurnál, který dnes už vysílá po celém Chorvatsku.

Nabídka nemovitostí v Chorvatsku


zpět na seznam článků