Život v Itálii

Pět kouzelných toskánských městeček, o který jste asi neslyšeli


Článek je umístěn v kategorii: Život v Itálii

28. 2. 2019

Do Toskánska zamíří každý rok miliony turistů. Většina z nich navštíví historickou Florencii, šikmou věž v Pise, případně Siennu, San Gimignano nebo Luccu. I když jsou tato střediska bezpochyby nádherná, opravdové kouzlo Toskánska najdete ale spíše stranou davů, v malých městečkách, kterým se masový turistický ruch vyhýbá. Takových městeček jsou v Toskánsku desítky, a proto se sem mnoho nadšenců vrací každý rok a objevuje stále nová půvabná místa. Zde  vám poradíme  5 takových malých městeček, která sice možná neznáte, ale určitě stojí za poznání.

   

Casale Marittimo

ÚdoCasale Marittimo Toskánskolí řeky Cecina ve středním Toskánsku je jednou z jeho nejznámějších částí a na jeho  okraji jsou slavná města San Gimignano a Volterra.  Pro ty, kdo se chtějí vyhnout davům  turistů a restauracím s mnohojazyčnými jídelními lístky bychom ale doporučili návštěvu  menších městeček. Několik z nich se nachází na samém začátku Val di Cecina, na prvních  kopečcích jen 10-15km od moře. Jsou to Guardistallo, Montescudaio a Casale Marittimo.  Nejvíce pitoreskní z nich je asi Casale Marittimo, miniaturní kamenné městečka, kde se od  dob hlubokého středověku jakoby nic nezměnilo, je na kopci, který  nabízí nádherné,  panoramatické výhledy až k moři. Budete si tu připadat jako v jiném světě, jako v říši  skřítků. Při návštěvě nezapomeňte ochutnat zdejší víno. Známé Bolgheri, jedno ze  středisek italského vinařství je jen pár kilometrů jízdy autem.

    

Lari

V centrálním Toskánsku, kraji zelených kopečků, na kterých jsou rozseté kamenné statky a které lemují úzké silničky vhodné jen pro otrlé řidiče se nachází Lari. Rozkládá se na vrchu právě jednoho takového kopečku a jeho centrem je obranná pevnost, ke které se dostanete, když vystoupáte 95 schodů. Dnes tichá vesnice s několika obchůdky a restauracemi byla v minulosti jedním z hlavních center kraje okolí Pisy a její jméno pochází již z dob Etrusků. Lari opět nabízí krásné výhledy na okolní kopce s kamennými domy a cypřiši.

Lari je centrem vinného a ovocného kraje. Každý květen se zde pořádá známý festival třešní.

  

Lari - město ve středním Toskánsku

   

Pietrasanta

Versilii na sever od Pisy a její krásné, zlatými plážemi lemované pobřeží asi není třeba nikomu představovat. Jde o kilometry pobřeží lemované prázdninovými středisky, z nichž nejznámější je Forte dei Marmi, kde tráví prázdniny italská honorace od fotbalových hvězd až po mocné průmyslníky. Co se ale skrývá jen pár minut jízdy do vnitrozemí není již tak známé. Mezi plážemi a  prudce se zdvihajícími  vrcholky apuánských Alp je několik velmi půvabných městeček. Asi nejkrásnější z nich je Pietrasanta.

Pietrasanta v severním Toskánsku

Již od středověku byla Pietrasanta městem umělců. Blízká těžba mramoru v Carraře sem lákala  především sochaře a v Pietrasantě tak působil například i Michelangello. Mnoho umělců nechalo  v Pietrasantě své stopy a toto malé městečko se stalo muzeem pod širým nebem. V jeho uličkách  a  na náměstí můžete obdivovat  sochy z nejrůznějších období, navštěvovat galerie, dočasné  výstavy i umělecké dílny, kterých je stále v okolí dost.  V okolí Pietrasanty stále mnoho umělců žije  včetně slavné herečky Giny Lollobrigidy a dům zde má i kolumbijský umělec Fernando Botero  proslulý svými obrazy a sochami obézních postav.

   

Pontremoli

Uprostřed hornatého kraje zvaného Lunigiana na pomezí  Toskánska, Ligurie a Reggio Emilia leží historické Pontremoli.  Městečko leželo na proslulé Via Francigena, poutní stezce do Říma a jsou o něm zmínky již v 10.století. I když je zde několik památek i z této doby, nejvíce Vás ohromí barokní architektura včetně katedrály Santa Maria Assunta.

   

Pontremoli Lunigiana Toskánsko

   

Centrum leží na ostrově odděleném od pevniny 2 rameny horských říček. Čas se tu jakoby zastavil. Na náměstí jsou 4 cukrárny a v okolí několik restaurací nabízejících místní speciality. To jsou hlavně houby na všechny způsoby, zvěřina, kaštany, polenta a vše smažené. Typické horské pokrmy, tradiční v této méně známé části Toskánska. Dnes se odtud za 40 minut dostanete po dálnici k moři. Před mnoha lety to ale mohlo trvat celý den po horských cestách.

Pitigliano

Když budete přijíždět od moře, najednou silnice č. 74 prudce zatočí před Vámi se objeví dech beroucí panorama historického města na skalním útesu.  Městečko, jehož historie sahá až do prehistorických dob, bylo ve středověku na hranicích Toskánska a papežského státu. Ten tradičně neumožňoval pobyt židů. Židé, obratní obchodníci, kteří i tak z církevního státu chtěli profitovat, se proto usazovali zde, těsně za jeho hranicemi. V městečku proto najdeme nejen křesťanské památky včetně velké katedrály, ale i několik synagog a židovský hřbitov a lázně.  Pitiglianu se proto někdy říká „malý Jeruzalém“. Velmi zajímavý je i akvadukt, který můžete obdivovat u vstupu do starého města.

   

Pitigliano historické město v Toskánsku

   

Pitigliano je postaveno na skálách z červeného tufu, horniny sopečného původu.  V těchto skalách je mnoho chodeb a jeskyní, o jejichž původním účelu se historici stále dohadují. Mnoho z nich je dnes užíváno jako vinné sklepy, protože se v nich po celý rok udržuje stálá teplota.

Nezapomeňte si domů přivézt suvenýr v podobě nejrůznějších druhů těstovin s příchutěmi od bazalky až po čokoládu a samozřejmě také známé víno Bianco di Pitigliano.

Nabídka nemovitostí v Toskánsku


zpět na seznam článků