Chci žít v Chorvatsku
Uvažujte o nákupu prázdninového apartmánu nebo vily v tolik oblíbeném Chorvatsku? Máte chuť se do své vysněné nemovitosti v Chorvatsku přestěhovat. Zde se dozvíte základní informace o tamějším životě.
Státní zřízení a územní uspořádání
parlamentní republika. Chorvatsko je rozděleno na 21 žup, které se dále dělí na opčiny.
Počet obyvatel
4,3 milionu obyvatel
Hlavní město
Záhřeb
Počet obyvatel hlavního města
790 000 obyvatel
Jazyk
chorvatština
Náboženství
římsko-katolické (cca 86 % obyvatelstva), pravoslavné (cca 4,4 %), islám (cca 1,5 %)
Počasí
Počasí na území Chorvatska není jednotné. Část území leží v kontinentálním podnebí, zbytek se nalézá v podnebí středozemním. Obecně lze hovořit o středomořském podnebí s krátkými mírnými zimami a dlouhými teplými léty.
Doprava do Chorvatska
Nejjednodušším způsobem dopravy do Chorvatska je vlastním automobilem. Cesta je možná přes Rakousko a Slovinsko či přes Slovensko a Maďarsko a trvá kolem 11 hodin. Existují také přímé letecké spoje do Záhřebu, v sezóně rovněž do Splitu a Dubrovníku. Širší výběr destinací nabízejí lety s přestupem ve Vídni.
Doprava v Chorvatsku
Silniční doprava byla dlouho slabinou Chorvatska, avšak postupně byly vybudovány a nadále se budují nové dálnice. Na dálnicích je nutné počítat s mýtem. Pro osobní dopravu jsou rovněž hojně využívané přístavy ve Splitu a Zadaru a řada menších přístavů po celém pobřeží. Síť autobusové dopravy je poměrně rozvinutá, o něco méně síť železniční, avšak na oboje se lze dobře spolehnout.
Ceny potravin
Ceny potravin jsou víceméně srovnatelné, v případě cen zeleniny a ovoce jsou o něco nižší než u nás.
Ceny energií
Ceny elektrické energie jsou podobné jako v ČR, plyn je levnější.
Ceny restaurací
Ceny se podobají cenám v průměrné pražské restauraci. Bývají vyšší v období hlavní sezóny a samozřejmě v turistických oblastech, kde se musí počítat s cenami dokonce vyššími než v Čechách. Levnější jsou pochopitelně mořské ryby a plody.
Ceny oděvů a textilu
Ceny jsou až na výjimky vyšší než v ČR.